Anglický buldok krytí a vrhy

 

Rady a tipy pro začínající chovatele psů

Zde se pokusím psát své rady, návody, zkušenosti  a postřehy, které mohou pomoci začínajícím chovatelům.

Říká se, že nejhorší sedlák mívá nejlepší brambory. Toto rčení sice může někdy platit i u nezkušeného chovatele AB, ale osobně bych se na to rozhodně nespoléhala a je to spíše věc velkého štěstí. Proto si před tím, než přistoupíte k chovu AB prostudujte vše možné i nemožné.

V první řadě by si měl každý nastávající chovatel uvědomit, že chov anglického buldoka je velice náročný, nákladný a vyžaduje obrovské obětování a spoustu práce. Prvních 14 dnů péče o štěňata vyžaduje téměř 24 hodinovou starost. Dříve, než nakryjete Vaší fenku, musíte si řádně rozmyslet, zda jste schopni a ochotni tuto oběť opravdu podstoupit. V nemalé míře je také si třeba uvědomit, zda jste schopni štěňátka prodat a počítat s tím, že se Vám rozhodně nemusí podařit prodat všechna štěňátka přesně v osmém týdnu věku a mohou zůstat ve svém rodišti i o pár týdnů déle. Ono mít šest dvanáctitýdenních štěňátek v panelovém bytě je nejlepší cestou k sousedským problémům. Takových 6 uličníků, kteří si chtějí hlasitě hrát právě v nočních hodinách, nebo v časných ranních hodinách se dožadují papánička, nemusí zrovna naše sousedy  nadchnout. Popravdě, já bych štěňátka anglických buldoků v bytě určitě neodchovávala a tuto radost raději přenechala majitelům, kteří k tomu mají vhodné prostory a svůj vlastní domek se zahrádkou. 

Máme uchovněnou fenku a máme vybraného pejska

Pokud jsme si vše řádne promysleli, máme vhodné prostory a možnosti, navštívíme tedy po předchozí domluvě majitele krycího pejska.Nemá snad smysl zdůrazňovat, že fenka musí být ve výborné kondici a v žádném případě nekryjeme fenu, která vykazuje nějaké známky nemoci. Majitel krycího pejska se postará o to, aby Vaše fenka byla nakrytá a pomůže Vám vyplnit krycí listy. Pokud se Vaší fence dobře věnujete,dobře ji znáte  a spolehlivě můžete určit provní den hárání, ( zde je nutné doplnit, že když objevíte doma krev, většinou je to už tak 2až 3 den hárání), doporučuji krytí 10 - 14 den. Ja nakrývám přesně tyto dny, ale první den hárání znám zcela jistě a to proto, že si u fen u kterých hárání očekávám dělám stěr v pochvě. Pokud je vatička růžová, pokládám to za nultý den hárání.Nejezdím s fenkami na progesteron jako někteří chovatelé a nejezdím ani na kontrolní sono, které potvrdí březost. Musím zaklepat na dřevo, ale moje fenky mi bez problémů zabřezávají a už se mi sice taky stalo, že fena nezabřezla, ale to je většinou proto, že si nechám štěňátko na další chov a toto štěňátko je ve stejném kotci se svojí maminkou a i když už je to hodně odrostlé štěně a dalo by se říci mladá dáma, pro její maminku je to stále ještě dítě a proto nezabřezne, neboť má povinnost o své odrostlé dítě stále pečovat. Na sono nejezdím, protože své fenky dobře znám, na některých poznám třetí týden i bez sona, že pravděpodobně zabřezly, jsou spavější, mazlivější a takové jiné, některá dokonce na začátku březosti zvrací. Pátý týden se většinou březost  na feně pozná na 100%. Pokud fena má v sobě jen jedno štěňátko tak je to těžké poznat i den před porodem.

Březí fenku do 4 až 5 týdne krmíme stejně jako před krytím, samozřejmě kvalitním krmením, ale není třeba zvyšovat dávky. Nějaký ten pamlsek na přilepšenou ano, ale rozhodně fenku nekrmíme jako prasátko na krmníku. Od 4 až 5 týdne podle zvětšujícího bříška fence začínáme přidávat a zvyšovat krmné dávky rozdělené na několik porcí denně. Některá fena začne odmítat maso, jiná ho zase vyžaduje a nežere nic jiného. Některá začne být na sladké a miluje sušenky, piškoty a buchty. Co fena, to originál. Jídelníček musíme přizpůsobit chutí nastavájící matky. Rozhodně nedoporučuji přidávat během březosti fenkám Calcium a to byť  v dobré víře, ale Calicium opravdu ne. Oproti tomu mléčné výrobky jsou velice vhodné. Asi týden před porodem některé feny v důsledku velkého břicha začínají odmítat krmení a žerou opravdu málo a poslední dny téměř vůbec ne. Některé se cpou do poslední chvíle co to jde. Pokud nám fena přestane úplně přijímat potravu, je velice výborné podávat Calo-pet pastu, která  dodá feně potřebné živiny a vitamíny. Dávkování naleznete v příbalovém letáku a zakoupíte ji na veterině. 

Před porodem štěňat

Pokud máme úspěšně zvládnuté krytí a fena nám skutečně zabřezla, je třeba se na přicházející porod a štěňátka náležitě připravit. Musíme si připravit porodní bednu, ve které bude fena ležet se štěňátky. Porodní bedna musí být dostatečně velká, aby se v ní fena mohla pohodlně pohybovat, ale ne zase příliš velká, aby případně zatoulané štěňátko bylo schopno se k mamince dostat. Já osobně mám porodních beden několik a velikost volím podle počtu a stáří štěňátek. Porodní bedna musí mít snížený vstup pro fenu, která pravděpodobně bude mít sešité bříško a není pro ni vhodné přeskakovat překážky. Dále musí mít bedna po celém obvodu bedny uvnitř přidělané zábrany, aby fena nemohla těsně přilehnout na stěnu bedny a případně nezalehla štěňátko, které bude ležet za fenou.

Dále si musíme připravit velké množství dek, lůžkovin, prostěradel atp., které budete dávat do porodní bedny a tady doporučuji opravdu si pořídit dostatečně velkou výbavu, Spotřeba je obrovská, stějně tak i pracího prášku spotřebujete veliké množství.

Určitě si pořiďte nějaký zdroj tepla a to i v letních měsících. Prvních 14 dní všem štěňátkům poskytuji zdroj tepla. Vyhovuje mi infračervená 150 W žárovka, která se používá právě pro zvířátka. Mám na ni specielně vyrobený stojan, který mi umožní nastavit teplo tam kam potřebuji a intenzitu tepla ovládám nastavitelnou výškou žárovky. Dříve jsem léta používala vyhřívané dečky, ale od té doby, kdy mi taková jedna dečka popálila štěňata, protože se u ní rozbil termostat, tak je už nepoužívám. Dokonce znám případ, kdy od takové dečky vyhořelo půl bytu i se štěňaty. Rozhodně se nesmí používat látkové vyhřívané dečky, protože štěňátka čurají a dečka potom pěkně zkratuje. Na to velký pozor !!! Elektickou dečku používám, ale pouze při porodu, kdy mám vše pod kontrolou a narozená štěňátka dávám do vyhřátého boxíku, který je vyhřátý právě od elektrické dečky.

Proto si pořiďte plastový box na převoz štěňátek z veteriny a do něho vyhřívanou dečku, kterou po příjezdu domů opět uschováte do skříně.

Na porod budete potřebovat bavlněné dětské pleny, čím více tím lépe. Štěňátka v pleně očistíte, vysušíte a patříčně rozmasírujete. K porodu potřebujeme i dětskou odsávačku, kterou odsajeme štěňátkům z nosánku i tlamičky plodovou vodu, stejně tak, jako se to dělá miminkům. Chirurgické nitě na podvázání pupečníku  Vám určitě poskytne veterinární lékař.

Určitě je dobré mít doma připravenou i kuchyňskou váhu, abychom mohli štěňátka pravidelně vážit a zjistit, zda nám dobře prospívají. Já osobně mám přímo váhu na miminka, která je do 20 kg a moc si ji chválím. 

Den D - vrh štěňat

Den D, který je pro nás dnem porodu je velice důležitým dnem. Chytré knihy píšou, že fena je březí + - 58 až 68 dní. To je velice obecný názor a prakticky pro chovatele AB k ničemu. Naše fena totiž s největší pravděpodobností bude rodit císařským řezem.

Myslím je snem každého chovatele AB mít fenu, která by dala naprosto jasně znát, že hodlá rodit a že to zvládne sama přirozenou cestou, jen za určité pomoci chovatele. Ano, je to krásný sen, ale bohužel není moc reálný. Je pravda, že už skutečně některá fena porodila sama, ale jedná se spíše o vyjímky a my určitě nebudeme riskovat život štěňátek a ani zdraví naší fenky. Sama jsem se párkrát pokusila o přirozený porod, který bohužel neproběhl z mnoha různých důvodů, ale taky jsem nikdy nečekala tak dlouho, abych ohrozila štěňátka. 

Já sama se spíše soustředím na to, abych správně rozeznala ten správný den, kdy na císařský řez mám opravdu jet.Nepatřím k chovatelům, kteří si prostě v kalendáři spočítají cca den porodu a na tento den si předem objednají císařský řez. Vždy čekám na nějaké alespoň nepatrné náznaky.

Asi týden před očekávaným porodem si avizujeme svého veterináře, že očekáváme příchod štěňátek a aby proto byl dnem i nocí v pohotovosti. Zde bych chtěla upozornit, že výběr veterináře je velice důležitý a nikdy nesvěřujeme naší fenku do rukou lékaře, který s císařským řezem nemá žádné zkušenosti. Zkušený chovatel AB neváhá za tím správným veterinářem ujíždět i 150 km. Znám i případ, kdy veterinář přímo v ordinaci studoval knihu, jakou že to má vlastně dát narkozu a kolik toho cca "píchnout". Konečný výsledek byl samozřejmě fatální a štěňátko nepřežilo ani jedno a bylo jen štěstí, že vůbec přežila alespoň fenka.

Jsou feny, které nastupující porod dávají jasně najevo.Nežerou ( zde je nutné upozornit, že feny AB občas už nežerou i týden před porodem) , hrabou, jsou neklidné, mohou zvracet, mohou mít průjem, zrychleně dýchají a prostě chovatel jasně pozná, že už se něco děje a s fenou odjíždí na veterinu. To je v tom lepším případě.  

Jsou, ale feny, které se v pohodě nabaští, žádné příznaky nedají najevo a přitom porod nastupuje. S tím mám bohužel bohaté zkušenosti já a věřte, že den D zjistit je opravdu hodně důležité v tom, jak dobře svoji fenu znáte. Stačí mi malinký náznak, že na mě fenka divně "čumí" . Nebo si svoje oblíbené jídlo nevezme a jde si ho schovat, nebo prostě nedělá vůbec nic a jen mi prostě přijde jiná a rozhodnout zda skutečně odjet nebo ne je pouze na mém uvážení a je to velice psychicky náročné rozhodnutí. Fenka se klidně nacpala k prasknutí, nedala nic najevo a byla jen náhoda že se vyčurala na chodbě, kde máme světlou dlažbu. Moč se mi zdála mírně nazelenalá a proto jsem na císaře jela. Celou cestu fenka spokojeně spala a rozdýchala se až na veterině. A ejhle, štěňátka již byla v porodních cestách, porod plně rozjetý a přitom fena doma byla v naprosté pohodě. Kdybych neodjela, štěňátka by se zadusila, protože se už odlučovaly placenty, ale fena se rozhodla že rodit prostě nebude.

U porodu doporučuji být k ruce veterináři, štěňátka si odebírat a masírovat, čistit, vysušovat, odsávat a plně se jim věnovat, aby se doktor mohl věnovat pouze feně. K čištění a masírování používáme dětské bavlněné pleny a dětskou odsávačku. Štěňátka řádně zkontrolujeme, zda mají vše jak má být, pohlaví nás ani tak moc v té chvíli nezajímá, ale spíše kontrolujeme zda štěňátka nemají rozštěp patra a nebo vady, které nejsou slučitelné se životem. Nikdy nezachraňujeme štěňátka, která mají opravdu vážné vady jako je například rozštěp patra, různé defekty na končetinách, otevřené hlavy atp. Štěňátkům podvážeme pupíčky a dáme je na vyhřívací dečku do plastového boxu, který jsme si k tomu účelu sebou vzali a pouze je kontrolujeme, zda dobře dýchají a jsou v pohodě, v suchu a teplu.

 

Po příjezdu domů

Doma máme samozřejmě vše připravené. Já sama mám porodní bednu připravenou v ložnici vedle své postele. Porodní bedna má po celém vnitřním obvodu přidělané hranůlky tak, aby fena nemohla přímo dolehnout na stěnu bedny. Je to z toho důvodu, že při větším poštu štěňátek se ti malé hadi rozlézají kolem maminky a zalezou i za maminku a ta když svojí váhou dolehne na stěnu bedny, tak je malér na světě hned a najednou hledáte štěňátko, ale to už je dávno udušené a placaté. Připevněný hranůlek nám štěňátko hezky ochrání a štěňátko se pod hranůlkem schová a dříve nebo později ho určitě najdeme. Bedna musí mít i sníženou jednu stranu, aby do ní fena mohla v pohodě vcházet a nemusela přeskakovat překážky, protože má sešité břicho.

Dále musíme mít v bedně dostatečné množství dek, povlečení, prostěradel a to z výborného sacího materiálu. Je to zdůvodu pro pohodlí feny a štěňátek, ale i pro udržení tepla. Štěňátka čurají, fena se čistí a proto je třeba mít velkou zásobu hader a dek, prášku na praní a výkonnou automatickou pračku :-)

Teplo jsem dřve zajišťovala elektrickou vyhřívací dečkou, ale od té doby, co mi vyzkratovala v mé nepřítomnosti ji používám pouze na veterině při císaři a doma zajišťuji teplo infračervenou žárovkou. Mám k tomu účelu vyrobený takový šikovný stojan s ramenem, které mohu nasměrovat dle mého přání a umístit výšku tak, jak právě potřebuji. Teplo je opravdu pro štěňátka nutné a to i v letních měsících.

Štěňátka si zvážíme, výborně se k tomu účelu hodí kojenecká váha, váhu zapíšeme a každý den v pravidelnou dobu vážíme a tím zjistíme jak štěňátka prospívají. Pokud nám do druhého dne zhubnou,tak nezoufáme  protože se štěňátka zbavují smolky. Další den by, ale už hubnout neměla a pokud nepřiberou, měla by být alespoň na stejné váze a třetí den by už měla nabírat na váze. Některá štěňátka naberou již první den, ale to záleží na počtu štěňátek a na mléčnosti feny. Spokojený vrh poznáme podle toho, že fena je klidná a štěňátka spokojená, mají plná bříška a v klidu spinkají. První dny se snažím, aby štěňátka byla u feny pokud možno 24h denně. Je to hodně vyčerpávající, ale vyplatí se to, štěňátka si maminku pěkně roztahají, napijou se kdy potřebují a pokud je silnější vrh, tak se u vemínka i vystřídají. Někdo volí odělené štěňátka od feny a přikládá je k feně po 2-3h. Pokud nemůžete zajisti 24h non stop kontrolu, potom je skutečně tato varianta lepší. Když už jsem za pár dnů opravdu orvaná jak švestka, štěňátka si taky dám do boxu, umístím je vedle sebe v posteli a usnu tvrdě jako špalek. Když mají hlad, tak mě vzbudí a já je dám zpět k feně. Je to určitě lepší, než se psychicky zhroutit. Prvních 14 dní je můj spánek opravdu jen "jako" spánek. Usínám na půl oka a na půl ucha. Po 14 dnech už je riziko zalehnutí minimální a občas už rodinku i s bednou vystěhuji z ložnice do jiné místnosti v domě, ale spíše se snažím vydržet to 3 týdny.

Mít štěňátka s fenou u sebe v ložnici mi velice vyhovuje. Jednak mám naprostý přehled o feně i o štěňatech, taky si myslím že moje feny mě mají rády v záloze a jsou si jistější a taky kdykoliv v noci štěňátko zavrní, nebo se zatoulá dále od maminky a neumí najít cestu zpět, tak ho prostě v polospánku čapnu a dám ho tam, kde by asi právě chtělo být.

Ráno vstanu a celou rodinku si přemístím do jídelny, kde je mám opět zase všechny pěkně na očích. Porodních beden, ohrádek, tepelných zdrojů atp. mám za ta léta několik a jsou to mé oblíbené dárky, které ráda dostávám a píšu si o ně Ježiškovi :-) ale i moc ráda si je kupuji sama. Jsem typ člověka, kterému rozhodně neudělá radost návštěva kadeřníka, ani si ráda nekupuji parfémy,šperky nebo oblečení. Já si ráda nakupuji různé potřeby pro pejsky a to od různých boxů až po kamerové systémy.

Nekontrolujeme jen štěňátka,ale samozřejmě i fenu. Sledujeme, zda se správně vyprazdňuje, zda baští, pije, správně se čistí a nepůsobí dojmem zchvácenosti nebo nemoci. Při sebemenším podezření, že není vše jak má být, musíme okamžitě konzultovat s veterinářem. Jizvu po císaři pravidelně kontrolujeme, moc do ní raději nezasahujeme a zlehka pouze dezinfikujeme.  

 

comments powered by Disqus